Večery pro zahřátí

Večery pro zahřátí byly menší komorní společensko-kulturní akce s kvalitním obsahem. Připravovali jsme je obvykle jednou měsíčně v Komunitním centru Ateliér Prčice. Na organizaci večerů se podílela naše Český Merán o.p.s., Město Sedlec-prčice (Turistické a informační centrum města Sedlec-Prčice) a Ateliér Prčice.Tento projekt byl v polovině roku 2014 ukončen z důvodu přesídlení majitele Ateliéru Prčice do ciziny. Od října roku 2015 probíhají tzv. „Večery na zámku“, které organizuje Město Sedlec-Prčice a Správa zámku Prčice.

V roce 2014 proběhly následující akce:

- netradičně ve středu 30. července 2014 od 19 hodin – cestovatelská beseda s panem Karlem Maratem o Austrálii – cestování a život u „protinožců“. Vyprávění bylo doplněné fotografiemi a filmy.

- v pátek 18. dubna 2014 od 19 hodin – cestovatelská beseda s názvem „Kolem nekolem Banátem“. Jan Brzák nás se svými třemi kamarády vrátil o 50 let zpátky do míst, kde lidé stále ještě žijí v souladu s panenskou přírodou a mluví ryzí češtinou, kde na ulicích potkáváte krávy a koňské povozy, kde je klid a mír. Podělili se s námi o zážitky z putování kolem nekolem Banátem v létě roku 2009.

- pátek dne 28. března 2014 od 19 hodin – La Grace – jak se plní sen aneb Stavba a příhody největší české plachetnice. La Grace je replika plachetnice z druhé poloviny 18. století pojmenovaná podle korzárské lodi českého exulanta Augustina Heřmana, která měla od holandského guvernéra povoleno přepadat nepřátelské lodě v Karibiku. Proto má i současná La Grace 8 děl a je tak vlastně největší českou válečnou lodí. Stavět ji začala parta nadšenců v roce 2008 a na konci roku 2010 byla spuštěna na vodu. Od té doby se plavila v Rudém a Středozemním moři, dvakrát přeplula Atlantik. O stavbě a dalších příhodách plachetnice La Grace vyprávěl její konstruktér a spolumajitel Dan Rosecký. Více informací o plachetnici získáte na www.lagrace.cz.

V roce 2013 proběhly následující akce:

- pátek dne 15. listopadu 2013 od 19 hodin - Na skok do Konga nejen za zvířaty. Tomáš Chvojka nám vyprávěl o africkém Kongu, kde pobýval jeden rok jako mezinárodní pozorovatel OSN. Cílem mise zahájené v roce 2000 je zajištění bezpečnosti obyvatel Demokratické republiky Kongo před rebely. Jedná se o největší a nejdražší misi OSN, na kterou armáda České republiky vysílá pouze tři pozorovatele ročně.

- v pátek 18. října od 19 hodin – Cesta po pobaltských republikách Litvě, Lotyšsku a Estonsku – o svých zážitcích z cesty po pobaltských republikách Litvě, Lotyšsku a Estonsku vyprávěli Pavel Janda, Karel Hocke a Antonín Podzimek. Vyprávění bylo doplněno fotografiemi z Pobaltí, jeho stručnou historií a zajímavými postřehy z krásné dovolené.

- pátek dne 17. května 2013 od 19,00 hod – O Bangladéši a Lékařích bez hranic – o svém pobytu v Dháce, cestování a poznávání Bangladéše nám vyprávěla Jitka Kosíková. Strávila tam devět měsíců na misi s Lékaři bez hranic.

- pátek dne 19. dubna 2013 od 19 hodin - Žigulíkem do Kazachstánu – pozvání přijal cestovatel Pavel Tůma, který se se svými kolegy vydal netradičním dopravním prostředkem do dalekých zemí bývalého Sovětského svazu.

- pondělí 23. 12. 2013 od 19 hod – Předvánoční recitál SLÁVKA KLECANDRA (V. ročník v Ateliéru Prčice). Vánoční atmosféru svým vystoupením navodil písničkář, zpěvák, kytarista a kapelník skupiny Oboroh Slávek Klecandr. Na organizaci se podílely: Ateliér Prčice, Český Merán o.p.s. a Lékárna Mgr. Štěpánky Trnobranské.

V roce 2012 proběhly následující akce:

- pátek 20. 1. 2012 od 19 hod. – Čtyři měsíce v Afgánistánu – cestovatelská beseda s Jitkou Kosíkovou  o Afgánistánu, o Lékařích bez hranic, o tom, co tam Jitka viděla, zažila a vyfotografovala.

- pátek 23. 3. 2012 od 19 hod. – Gotland – zemí Vikingů, rauků, větrných mlýnů a zkamenělin. Naše pozvání přijal Jindřich Částka z Kvasejovic a vyprávěl o cestě na ostrov Gotland (země Gótů) - největší ostrov Švédského království, ležící uprostřed Baltského moře. Krajina silurských vápencových útesů, které ve čtvrtohorách vyhladil pevninský ledovec, je citlivě zkulturněná stavbami větrných mlýnů, farmářských usedlostí,  a v neposlední řadě megalitickými stavbami z období severské doby železné a vikingské doby. Součástí přednášky s promítáním byla ukázka zkamenělých schránek živočichů silurského moře (443 – 416 miliónů let starých).

- v pátek 20. dubna 2012 od 19 hodin - Hedvábnou stezkou – projekce o půlroční expedici po stopách dávných karavan. Vyprávění cestovatele Lukáše Synka o půlroční expedici, kdy se mu podařilo úspěšně projet celou Hedvábnou stezku po její někdejší hlavní historické trase. Ve stopách dávných karavan putoval z pestrého Turecka, přes zvláštní Írán, rozporuplný Turkmenistán, historií dýchající Uzbekistán, velehorský Kyrgyzstán a pouštní Ujgursko až do čínského města Si-an, kde Hedvábná stezka kdysi začínala. Hledal památky ze slavných dob Hedvábné stezky, projížděl rozpálené pouště, překračoval hory, diskutoval s místními lidmi o věcech současných i minulých.

- pátek dne 18. května 2012 od 19 hodin - Francouzskou cestou do Santiaga de Compostela – pozvání přijala Ivana Vachalcová a vyrávěla o své poutní cestě do španělského Santiaga de Compostela.

- v pátek 19. října 2012 od 19 hodin - cestovatel Jindřich Částka si pro nás připravil TOULKY PO CHORVATSKÉM POBŘEŽÍ. Zde je malá ochutnávka z toho, o co jste přišli: „Dalmátské pobřeží je častou prázdninovou destinací pro mnoho Čechů. Nejinak tomu bylo i v případě naší rodiny, kdy jsme teprve s osmiměsíčním synem vyrazili na cestu dlouhou přes 3000km, při které jsme procestovali Chorvatské pobřeží od Dubrovníku až po národní park Paklenica. Během cesty uvidíme historická centra měst Dubrovníku, Splitu (kde navštívíme Diokleciánův palác) a Zadaru, zajedeme do Hercegovinského Mostaru, kde se přes řeku Neretvu klene slavný most (za války v devadesátých letech rozbombardovaný a opět vystavěný z původních kusů) a v neposlední řadě navštívíme národní parky Krka, Paklenica a Plitvice, které svými nádhernými přírodními scenériemi lákají spoustu domácích i zahraničních návštěvníků.“

- v pátek 16. listopadu 2012 od 19 hodin - přednáška Čestmíra Sosnovce o jeho cestách za zahradami, keramikou, bonsajemi i tradičními jídly starého Japonska.

- neděle 23. 12. 2012 od 19 hod – Předvánoční recitál SLÁVKA KLECANDRA (IV. ročník v Ateliéru Prčice). Vánoční atmosféru svým vystoupením navodil písničkář, zpěvák, kytarista a kapelník skupiny Oboroh Slávek Klecandr. Na organizaci se podílely: Ateliér Prčice, Český Merán o.p.s. a Lékárna Mgr. Štěpánky Trnobranské.

V roce 2011 proběhly následující akce:

- pátek 28. 1. 2011 od 19 hod. – Aby nás nic nebolelo – beseda s uznávaným ortopedem MUDr. Martinem Zahradníkem

pátek 4. 2. 2011 od 19 hod. – „Povídání o Indii s Mgr. Josefem Bartoškem“.

- pátek 18. 3. 2011 od 19 hod. - „Za všechno mohou novináři“ – beseda o novinařině a focení s publicistou, fotografem a muzikantem Olegem Homolou

pátek 22. 4. 2011 od 19 hod. - „Povídání o Indii II. s Josefem Bartoškem“.

pátek 20. 5. 2011 od 19 hod. – „Radostný květen s Amairgilovou harfou“. Večerem nás provedl Ladislav Amairgil Míšek bard Vrchotický, který žije a tvoří ve Vrchoticích u Sedlce-Prčice.

pátek 18. 11. 2011 od 19 hod. – beseda na téma „Mnoháčkovo Melancholyczské Hezký špatně“.

pátek 16. 12. 2011 od 19 hod. – „Pohádkový kolovrat a vánoční harfa“.

- pátek 23. 12. 2011 od 19 hod – Předvánoční recitál SLÁVKA KLECANDRA (III. ročník v Ateliéru Prčice). Vánoční atmosféru svým vystoupením navodil písničkář, zpěvák, kytarista a kapelník skupiny Oboroh Slávek Klecandr. Na organizaci se podílely: Ateliér Prčice, Český Merán o.p.s. a Lékárna Mgr. Štěpánky Trnobranské.

V roce 2010 proběhly následující akce:
- pátek 29. ledna 2009 od 19 hod – Recyklace odpadu v architektuře a designu – Studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze nám představili výsledky svého „Experimentálního atelieru“, jehož tématem byla recyklace odpadu v architektuře a designu.

- pátek 23. 4. 2010 od 19 hod – Zakarpatskou Ukrajinou aneb Po stopách Nikoli Šuhaje. Studenti sedlčanského gymnázia putovali v létě 2009 tajemným hornatým krajem Zakarpatské Ukrajiny, který ještě před 65 lety patřil k našemu území.

- pátek 28. 5. 2010 od 20 hod – koncert folkového zpěváka Jana Řepky

- pátek 18. června 2010 od 19 hod – promítací večer s Jitkou Kosíkovou – Kambodža a Vietnam

- sobota 18. 9. 2010 – festival Prčické Bábení

- pátek 3. prosince 2010 od 19 hod – Autem po Islandu – beseda s Pavlem Dohnalem

- čtvrtek 23. 12. 2010 od 19 hod – Předvánoční recitál SLÁVKA KLECANDRA (II. ročník v Ateliéru Prčice). Vánoční atmosféru svým vystoupením navodil písničkář, zpěvák, kytarista a kapelník skupiny Oboroh Slávek Klecandr. Na organizaci se podílely: Ateliér Prčice, Český Merán o.p.s. a Lékárna Mgr. Štěpánky Trnobranské.

V roce 2009 proběhly následující akce:
- pátek 23. ledna 2009 od 19 hod – Povídání o Maroku s kvasejovickým cestovatelem Jindřichem Částkou

- pátek 20. února od 19,00 hod – Historický klarinet – ukázka přístupu k hudebnímu odkazu našich předků – Jiří Krejčí

- pátek 27. března od 19,00 hod – Čteme z knih mladých spisovatelů Českého Meránu – mladí autoři z Českého Meránu a okolí představíili svou současnou tvorbu – Lucie Hášová Truhelková, Olga Černá, Mořic Klein (Tomáš Míka) a Mnoháček Zgublačenko

- pátek 24. dubna od 19,00 hod – O přírodě zdravé i nemocné s ornitologem Pavlem Křížkem (Ochrana fauny ČR z Votic)

- sobota 17. října 2009 od 19 hod – Za poklady Krymu – povídání a promítání s kvasejovickým cestovatelem Jindřichem Částkou

- pátek 27. listopadu 2009 od 19 hod – Putování za Fair Trade čajem do indického Dáržilingu – Jiří Hejkrlík nám představil tzv. Fair Trade, česky Spravedlivý obchod.

- středa 23. 12. 2009 od 19 hod – Předvánoční recitál Slávka Klecandra – příjemná adventní atmosféra byla doplněna čtením oblíbených textů Antonína Podzimka.

V roce 2008 proběhly následující akce:

- pátek 29. 2. 2008 od 19 hod. – Autorské čtení Natálie Kocábové – první historická akce

- pátek 21. 3. 2008 od 19 hod. – Beseda s účastníky výpravy do francouzského města Saint-Leu-la-Forêt, které chce s Městem Sedlec-Prčice navázat spolupráci

- pátek 11. 4. 2008 od 19 hod. – Občanské sdružení Bodaj – beseda o humanitární činnosti v dětských domovech na Ukrajině

- pátek 9. 5. 2008 od 19 hod. – Beseda s Lejlou Abbasovou

- pátek 6. 6. 2008 od 19 hod. – S Janou Barešovou a Petrem Filipem po Srí Lance

- pátek 29. 8. 2008 od 19 hod. – Beseda s režisérkou Olgou Sommerovou

- pátek 28. 11. 2008 od 19 hod. – Cestopisná přednáška – Syrsko-libanonské posezení - Pavel Pšenička a Bohumír Krampera

- pátek 19. 12. 2008 od 19 hod. – Beseda „O horké Arábii“ s Jitkou Kosíkovou